Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Ovce Vřesové

Plemenný chov ovcí vřesových

Základní stádo aktuálně tvoří 8 nepříbuzných ovcí a 1 beran linie Varadero. Všechny chované ovce jsou s průkazem původu (tzv. "POP"). Stádo je zahrnuto do kontroly užitkovosti (tzv. "KU"), což nám umožňuje odchovávat plemenná zvířata.

.......................................................................................

Aktuální stav stáda

1 beran (nar. 2010, cz)
7 bahnice ()
1 jehnice ( nar. 2013, cz )

+ 5 jehniček 2014

.........................................................................................................................................

 

Pro letošní rok máme odbahněno. Celkové skóre je 5 jehniček a 2 beránci. O jednu bahnici jsme při porodu bohužel přišli. Alespoň po ní zůstala jehnička. V porovnání s loňským rokem je ten letošní nesrovnatelně lepší.
Letos přijede do stáda beran jiné linie.

Konečně máme odbahněno. Letošní zima byla opravdu velkou zkušeností. Oč horší o to důležitější pro příští roky.
Výsledek není nakonec tak špatný - konečný počet jehňat za rok 2013:

2jehničky, 3beránci

V roce 2013 čekáme potomstvo po 7 z 9 samic. Bahnění předpokládáme v období březen - duben.
Po dlouhém zvažování jsme se rozhodli ponechat si stávajícího berana i pro příští sezonu. Toto rozhodnutí se ukázalo být velmi dobrým, neboť 10.2. nečekaně porodila jedna ze 2 loni na podzim dokoupených bahnic. Jak se ukázalo, bahnice byla nakryta ještě v původním stádě. S napětím nyní čekáme, zda porodí i druhá bahnice mimo termín.

.....................................................................................

V letošním roce 2012se narodili 2 beránci a 2 jehničky. Doufáme, že na jaře 2013 budou jehničky úspěšně oklasifikovány a rozšíří tak základní stádo vřesovek. S beránky se rozloučíme, neboť pro produkci plemenných beranů nemá náš chov zatím dostatečnou historii. Ale za 2-3 roky to snad bude jinak. Letos jsme naše stádo rozšířili o 2 bahnice z Německa.

      

Zde se můžete podívat na více fotografií nejen našich ovcí vřesových.

TOPlist