Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Krávy

Báje a Karkulka

... inu kráva, to je taková nejvyšší meta hospodářova ...

Báje:
je jalovička po matce české strace a otci brown swiss. Do Báje vkládáme velké naděje co do množství nadojeného mléka. Oba rodiče jsou mléčných plemen, matka dojila cca 35l mléka/den. První připuštění Báje plánujeme po jejím prvním roce života, tj. na jaře 2015. Bájenka je hodná mazlivá jalovička, s dobrým výchovným vlivem na Karkulku.

Česká straka neboli "čestr" je naším původním plemenem červenostrakatého skotu šlechtěného na mléčnou užitkovost. Bohužel, v současné době je skutečných českých strak méně než červinek.
 

Karkulka:
je jalovička české červinky. Při troše štěstí se Karkulku podaří zařadit do genových zdrojů ČR. Karkulku plánujeme připustit po 18ti měsících věku. Stejně jako jiná česká národní plemena je Karkulka poměrně temperamentní, opatrná ale zvědavá zároveň. S Bájí jsou nerozlučná dvojka. 
Česká červinka je snad nejstarším původním českým plemenem skotu, dokonale přizpůsobeným našim podmínkám. Jde o pozdní dlouhověké plemeno. Tvrdé, nenáročné na krmivo i ustájení. Bohužel, se zvyšujícími se nároky na užitkovost hospodářských zvířat, nemohlo toto plemeno kombinované užitkovosti konkurovat současným intenzivním chovům. Díky svým vlastnostem a průměrnému nádoji cca 9l/den, je však plemenem ideálním pro malá rodinná hospodářství, nebo např. jako živá "kulturně historická památka" s didaktickým významem. V současné době je v ČR populace cca 200ks českých červinek.

TOPlist