Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Osli a Muly

aneb naši současní a budoucí parťáci a pracanti

Proč zrovna osel a mula?

O oslech ani mulách se toho u nás moc nedozvíte. Knižních publikací i internetových stránek o koních existuje nepřeberné množství. Naproti tomu o oslech se dozvíte pár řádech v několika málo starších publikací a tyto by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Stejně tak informace na internetu. Osel i mula je v našich krajích zatím tak nějak přehlížen. Většina lidí si osla spojí s  nějakou úmornou prací a nepříliš lichotivými pořekadly typu "Ty jsi ale osel!", "Tvrdohlavý jako osel" atp. a zároveň je to tak vše, co vám většina lidí o tomto zvířeti řekne. Jakékoliv další informace o způsobu chovu, druzích, etologii se již zjišťují velmi špatně a výrazně více se dočtete v cizích jazycích.

Jednotlivých plemen oslů je přitom poměrně hodně. Od oslů miniaturních do kohoutkové výšky 100cm, až po známé oslí obry Poitouské z Francie, jenž mají v kohoutku přes 150cm. Osel je stejně jako kůň stádové zvíře velmi sociální zvíře, ale oproti koním žije v rodinách. Obecně je polopouštním zvířetem. Od tohoto faktu se odvíjí velká nenáročnost osla na stravu (v našich podmínkách většina oslů trpí obezitou), lepší zvládání vysokých teplot a zároveň horším zvládáním vlhkého deštivého počasí. Oslova pověstná "tvrdohlavost" má původ v jeho původní domovině a má svou logiku. Pro koně je v případě ohrožení přirozenou reakcí okamžitý útěk. Osel naopak musí každé potenciální nebezpečí/nejistotu bedlivě zvážit. Neboť zběsilý úprk po skalách atp. by ho mohl stát život. Zjednodušeně řečeno by se dalo říci, že osel není tvrdohlavý, ale velmi přemýšlivý a opatrný. V případě že "se mu něco nezdá", zastaví a zkrátka zvažuje. V ČR mají lidé osla zpravidla jen tak, jako mazlíka. Jen mizivé procento osla využívá pro práci do tahu, nošení břemen atp., natož aby na oslovy jezdila (v přesvědčení, že osel by vás neunesl). Přitom v mnohých zemích je pro všechny uvedené činnosti vč.ježdění osel využíván. Samozřejmě ne vždy se jedná o citlivé využití.
V neposlední řadě je osel ideálním a oblíbeným terapeutickým zvířetem. Je totiž velmi přátelský, klidný a jeho uši a celkový výraz vyloženě vyzývá k pomazlení.

Proto jsme se rozhodly pořídit osla. Pro jeho nenáročnost, rozvážnost, inteligenci a sílu. Orinka je však ještě oslí mimino..na první pracovní pokusy si počká ještě asi 1,5roku.

Jestli je informací o oslech v naší literatuře málo, tak o mulách či mezcích se nedozvíte vůbec nic. Snad jen to, že mula je neplodný kříženec klisny koně a hřebce osla, kdežto mezek je neplodný kříženec klisny osla a hřebce koně. Mula je zpravidla větší, mezek menší (neboť velikost se odvíjí od velikosti matky). Oba kříženci jsou více či méně podobni oslovy nebo koni a měli by spojovat klady obou živočišných druhů. Většina mul u nás, vznikla jako "nehoda". Nevíme o nikom, kdo by v rámci ČR cíleně choval muly. Přitom např. v USA jsou tito kříženci velmi populární a jsou využíváni jak pro nejrůznější práce, tak pro "koňský" sport.

Aby měla Orinka alespoň částečného druha "svého druhu" a zároveň abychom měli pomocníka již nyní, rozhodli jsme se pořídit k Orince mulu Bublinu. Více se o Ori a Bublině dočtete níže.

 

Orinoko:
nejčastěji však jednoduše "ORI" je mladičká oslička osla domácího. Zatím je ještě mimino, ale už nyní je z ní velký mazel a zvíře s vlastní osobností. V budoucnu bychom ji rádi využívali pro drobné práce kolem hospodářství, do tahu a příležitostně na ježdění. A kdo ví, třeba se dočkáme i oslátek. Zatím si užívá mládí se stádem na pastvině a občas s námi chodí na vycházky, aby se socializovala.

 


 

Bublina:
je mula, tedy kříženka hucula s oslem. Původně se jmenuje Princezna, ale pro její legrační "bublání", připomínající startování staré škodovky, jsme jí začli říkat Bublina. Bublina je cca 11ti letá kobylka, původně až od Zlína. Koupili jsme ji jako nikdy neježděnou, ale komunikativní a hodnou mulu. Jak jsme se však později dozvěděli, děti s ní jezdili parkur a účastnila se dokonce Hubertovy jízdy. Bublinka je zatím opravdu velmi komunikativní, hodná a snaživá kobylka, do stáda rychle zapadla. Aktuálně se snažíme oprášit její pracovní minulost a hlavně ji připravit na práci budoucí. Tj. výpomoc kolem hospodářství, přibližování a přemisťování všeho možného atp.

TOPlist