Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Kozy

Nabídka krytí 100% búrským kozlem s PoP


nar. 27.2.12, linie JANEZ, EB

 

Vaše kozy u nás lze nechat na několik dní společně s kozlíkem na pastvině. Zvířata si tak na sebe zvyknou, spáří se dle potřeby, nejsou ve stresu. Což celkově zvyšuje pravděpodobnost úspěšného oplodnění.

...................................................................................................................................................................................

Kozí Mafii tvoří aktuálně 16 koz:

Buráček:
kozel búrské kozy, linie Janéz. Po rodičích s POP, na jaře 2013 byl úspěšně oklasifikován a uchovněn. Buráček je klidné milé zvíře, které se nevnucuje, ale zároveň není plaché. Jestli bude co do vzrůstu a váhy po svém otci, máme se na co těšit.

 

.......................................................................................................................

Henrieta:  
koza ne zcela jasného původu, zato však zcela jasných názorů. Henrieta byla odchována na flašce což je příčinou její extrémní přítulnosti k lidem. Je velmi mazlivá, nebojácná, žárlivá - zvláště jde li o žvanec bez skrupulí se postaví i beranovy. Je mozkem celého stáda, zejména co se vymýšlení lumpáren týče.Ačkoliv byla původně na umření, vyrostla z ní pěkná silná koza. Má dobře tvarované vemínko, výborně se dojí a zdá se, že z ní bude jedna z našich nejlepších dojnic.

 

.................................

Mona Líza:
česká bílá koza bez POP, která se pilně učí od své starší družky všechny neplechy. Doufáme, že bude po své matce, která je velmi statná vysoká koza s dobrou dojivostí. Mona Líza je koza mírné nekonfliktní povahy. Vemínko má pěkně utvářené, ale cecíky má kratší. Zato však vcelku ochotně stojí.

 

..................................

Beranová:
kozička blíže neznámého původu. Po matce poloviční AN, otec "česká bílá koza". Na svůj věk zatím moc pěkně rostlá.

..............................................

Barbucha:
kozička neznámého původu, která k nám putovala z důvodu přílišné dominance ke svým mladším družkám. Dle předpokladu se ve stádě "srovnala" a je z ní pohodová nekonfliktní koza. Má bezvadný velký tělesný rámec a vemínko již nyní také vypadá nadějně. Tak jsme na ni zvědaví.

..............................................

Eliška:
je 75% podílovou búrskou kozičkou. V porovnání se svou stejně starou družkou Burkou, je výrazně větší a vyšší. Patrně po matce. Od začátku je vcelku kontaktní, zvědavá a spíše klidnější povahy. Uvidíme, co z ní vyroste, zatím si užívá šťastného mládí.

                                                                   

..........................................................

Zorka:
nám na první pohled učarovala svým neobvyklým exterierem. Podle původní majitelky jí v žilách koluje mimo jiné anglonubijská a kašmírská krev. Zorka je velmi přítulná, na svůj věk už má také pořádné rohy. Ve stádě si zatím moc netroufá, ale není žádný otloukánek. Má krásnou delší hebkou srst. Vzhledem k nízkému věku se ženicha dočká až příští rok.

   

Žirafka:
je 100% anglonubijská koza bez PoP, po matce přivezené z Holandska. Říká se, že AN kozy jsou takové Mercedesy mezi kozamy. Celkově jsou v poslední době velmi oblíbené, což má své klady i zápory. Říká se o nich lecos. V každém případě jsou to zvířata, která vám učarují na první pohled. Žirafka není výjimkou. Již ve svých 5ti měsících je velmi elegantní, nohatá, dlouhokrká a jemná. Přátelská a nedominantní. Jsme moc zvědaví, jaká koza z ní vyroste a jestli se ve svých nárocích opravdu tak liší od běžnějších plemen koz či nikoliv.


 

Dolly Buster:
je velká bílá koza blíže neznámého původu a stáří. Za to však s výbornou dojivostí. Povahově je poněkud "nekozí", s ostatními se příliš nebaví. Dolly je spíše sólistka, ale střety zbytečně nevyhledává. To však neplatí v případě, že se jedná o jídlo. Pak umí dát náležitě najevo, že se svými obrovskými rohy umí velmi dobře zacházet. Při zajištění dostatku prostoru při krmení si ale hledí svého. Dolly je matkou Mony Lízy. 


                                                    

Floki:
je kříženka po matce 4l dojnici velkého tělesného rámce. Floki je bezrohá, klidné povaha. Doufáme, že doroste velikosti své matky a bude dojit stejně dobře jako ona.

Kozí Mafie

Chov koz v původním plánu vůbec nebyl. Ale stalo se, že jsme v rámci jedné chovatelské výměny dostali kozu Henrietu.  Matka Henriety je zcela nejasného původu, po otci by jí měla v žilách kolovat částečně krev koz búrských. Co se týče dojnosti, nečekal nikdo že by z ní byla nějaká super dojnice, ale opak se stal pravdou.
Henrieta je jasnou ukázkou toho, že koza není ovce. Jak co se týče chování (které je ještě zesíleno jejím umělým odchovem na flašce), tak jídelníčku. A tak se stalo, že naše ani ne 2měsíční dítko dostalo darem od přátel kozu Mona Lízu. Líza je česká bílá koza bez POP, po matce velmi zdatné dojnici. Oproti Henrietě je výrazně méně dominantní..jasnou šéfkou kozího stáda (alias Kozí Mafie) je zkrátka Henrieta, která nemá problém jít do křížku i s beranem.
Po delším rozmýšlení jsme se definitivně rozhodli pro pořízení kozla s POP.  Jelikož naše představa je chovat kozičky na mléko a kozlíky sníst, případně prodat na maso, rozhodli jsme se pro kozlíka kozy búrské. Búrské kozy jsou masné plemeno, relativně nenáročné. Maso má být výborné kvality, která v leckterých ohledech předčí i kuřecí maso. Tak uvidíme.
..Kozí Mafie se zatím stále nenápadně rozrůstá.

TOPlist